Novinky

Jak v zimě obléknout miminko do nosítka?

Z nošení dětí v nosítku a šátku se v posledních letech stal nepřekonatelný boom. Při dodržení správného podsazení zajistíte miminku nejpřirozenější polohu, ve které se cítí bezpečně a pohodlně. S nošením dětí, kromě výběru správného nosítka a vhodného polohování, také souvisí i výběr oblečení pro miminko. 

Mohlo by se zdát, že obléknout dítě do nosítka je jednoduché. Není tomu ale tak. Oblékání se mění v závislosti na počasí a ročním období. V horkém počasí můžete miminko svléknout jen do plenky, protože nosítko tvoří jednu vrstvu oblečení a ještě k tomu se ohřívá o hruď maminky. V zimě je oblékání složitější. Množství vrstev oblečení se může měnit ze dne na den. Výběr svršků také spočívá na situaci, jak a kde budete miminko nosit. Pojďme se nyní v následujícím textu podívat na to, jak miminko v chladném počasí do nosítka správně obléct.

dite-v-nostiku

Nejprve je důležité vycházet z toho, zda použijete při nošení své nosící oblečení (mikinu, bundu) nebo vsadku do bundy. Tato varianta je vhodná, pokud si potřebujete ve vnitřním prostoru odložit a nechcete zvlášť svlékat i dítě. Po dobu uvnitř budovy jej budete mít celý čas v nosítku. Toto je řešení u nošení malých miminek. V takovémto případě není potřeba "nošence" příliš oblékat. Postačí body, legíny nebo tepláky a ponožky. Na nožky můžete dát miminku návleky a capáčky do nosítka. V případě mrazivého počasí dejte dítěti mikinu. Vhodné je sáhnout po funkčním materiálu nebo outlast oblečení. To dobře odvádí a saje pot, ale zároveň po celou dobu příjemně hřeje. Jestli si říkáte, že dítěti bude zima, když je málo oblečené, nemějte strach. Zahřeje ho nosítko, nosící mikina, bunda a v neposlední řadě teplá hruď maminky nebo tatínka. Pamatujte, že do nosítka se dítě obléká méně než do kočárku. Důležité je více obléct části těla, které z nosítka vylézají - především končetiny, hlavičku a zátylek. Místo obyčejné čepice raději zvolte kuklu například z merina. Ta dítěti zakryje i krk a hlavně ji dítě není schopno jednoduše stáhnout oproti čepicím. Na ni nasaďte kapuci z nosící mikiny nebo bundy. U velmi malého miminka se snažte hlavičku z bundy příliš nevytahovat, jen nechte rozepnutý zip pro přísun čerstvého vzduchu a nechte miminko odpočívat v teple pod oblečením.

Druhá varianta je, pokud dítě již samo chodí a budete ho chtít venku z nosítka vytáhnout. V tomto případě je potřeba dítě obléct i dalšími vrstvami, tak jako kdyby v nosítku vůbec nebylo. Můžete mu dát bundu, softshellovou kombinézu nebo zateplenou zimní kombinézu - vše v závislosti na venkovní teplotě, teplé ponožky a capáčky/botičky do nosítka. Nezapomeňte ani na rukavice a zase pořádně zateplete dítěti krk a hlavičku. Kvalitní kukla, kapuce na nosítku v kombinaci s nákrčníkem je také správná volba, jak udržet dítě v teple. Zmíněné oblečení volte v případě, kdy máte kapsu na nosítko. I když může být podšitá např. merinem, dítě dostatečně nezahřeje a ze všech stran na něj fouká.

Zimní kombinéza

Nošení dětí a jejich vhodné oblékání do nosítka, se může zdát v počátku příliš složité. Ničeho se ale nebojte. Cvik dělá mistra a jistě i vy brzy najdete optimální řešení pro vás a vaše dítě.

Jak naučit dítě na nočník

Přechod na nočník je důležitým mezníkem v životě každého dítěte. Je to krok k samostatnosti a větší zodpovědnosti. Pro rodiče může být tento proces náročný, ale s trochou trpělivosti a pochopení se z něj může stát příjemná zkušenost pro celou rodinu.

Kdy začít?

Neexistuje žádný univerzální věk, kdy je dítě připravené na nočník. Obecně se doporučuje začít mezi 18 a 24 měsíci. V tomto věku má většina dětí dostatečně vyvinutou močovou a střevní oblast, aby mohly začít ovládat své tělesné funkce. Jsou ale děti, které se naučí na nočník dříve, ale také jsou děti, kterým to trvá o něco déle. A nic se neděje. Zkrátka na to potřebují víc času.

Jak dítě připravit?

Předtím, než začnete dítě učit na nočník, je důležité ho na tento krok připravit.

 • Vyberte vhodný nočník. Dítě by mělo mít možnost si nočník vybrat samo. Na trhu je k dispozici široká škála nočníků, proto si určitě vyberete ten pravý pro vaše dítě.
 • Vysvětlete dítěti, k čemu nočník slouží. Pomozte dítěti pochopit, že nočník je určen k močení a vyměšování.
 • Naučte dítě, jak používat nočník. Ukažte dítěti, jak se na nočník posadit a jak se s ním vypořádat.
 • Buďte trpěliví. Učení na nočník může trvat několik týdnů nebo i měsíců. Nevěšte hlavu a zkoušejte to dál.

Jak na to?

Když máte pocit, že je dítě připravené, můžete začít s tréninkem.

 • Dítě posazujte na nočník pravidelně, například po probuzení, po jídle a po hře.
 • Pochvalte dítě, když se mu podaří použít nočník.
 • Buďte trpěliví, pokud se dítěti nedaří na nočník usednout nebo když se vymočí mimo nočník. Na začátku se to jistě párkrát stane. A přihodit se může i později.

Přenosné nočníky Tron

Pokud cestujete, nemusíte hned trénink odkládat nebo se bát, že dítě naučenou dovednost zapomene. Pro takové případy jsou tu přenosné nočníky Tron.

Přenosné nočníky Tron jsou právě skvělou volbou pro rodiče a děti, kteří cestují nebo chtějí, aby dítě mohlo pokračovat v přípravě na nočník, i když jsou zrovna venku. Nočníky Tron jsou vyrobeny z měkkého a příjemného materiálu, který je pro děti pohodlný. Jsou navrženy tak, aby byly snadno přenosné. Mají totiž integrovaný sáček na odpadky, který usnadňuje likvidaci obsahu.

Pokud hledáte pro své dítě spolehlivý a pohodlný nočník v každém okamžiku, přenosné nočníky Tron jsou skvělou volbou.

Další tipy, když to nejde hladce:

 • Dítě motivujte k používání nočníku. Můžete mu například slíbit odměnu, když se mu podaří použít nočník.
 • Nekritizujte dítě, pokud se mu nedaří na nočník usednout nebo když se vymočí mimo nočník.
 • Buďte trpěliví a vytrvalí. Učení na nočník může trvat několik týdnů nebo měsíců.

Pamatujte, že každé dítě je jiné a učí se na nočník v jiném tempu. Pokud máte nějaké obavy, poraďte se s lékařem nebo pediatrem.

Jaké vybrat nádobí, když chceme začít s příkrmy?

V začátcích s příkrmy je volba správného nádobí důležitá nejen z pohledu bezpečnosti materiálů, ale také z pohledu praktičnosti a funkčnosti. Nádobí pro příkrmy by mělo být praktické a snadno se čistit. Je také důležité, aby nádobí mělo dobře padnoucí víčko, které zabrání vylití jídla. Některé nádobí je vyrobeno z materiálů, které se snadno poškrábou nebo zlomí, což není úplně žádoucí.

Zde je několik tipů na výběr nádobí pro příkrmy:

Bezpečné materiály

Při výběru nádobí pro příkrmy je důležité dbát na to, aby byl materiál nádobí bezpečný a neobsahoval škodlivé látky, které by mohly přecházet do jídla. Doporučené materiály zahrnují sklo, nerezovou ocel a kvalitní plasty (bez BPA a ftalátů).

 • Sklo: Skleněné nádoby jsou často považovány za bezpečné a neobsahují chemické látky, které by mohly přecházet do potravy. Skleněné nádobí je také snadno čistitelné a odolné.
 • Nerezová ocel: Nerezová ocel je dalším bezpečným materiálem, který neuvolňuje žádné škodlivé látky do potravy. Je odolná, snadno se udržuje a vhodná pro skladování i ohřev jídel.
 • Plastové nádobí: Pokud zvolíte plastové nádobí, dbejte na to, aby byl plast, ze kterého je vyrobeno, bez BPA (bisfenolu-A) a ftalátů. Tyto látky mohou mít negativní vliv na zdraví dítěte. Hledejte označení "BPA-free" na produktech.
 • Silikon: Silikonové nádoby jsou pružné, odolné a často bezpečné pro použití s potravinami. Dbejte však na to, aby byl silikon kvalitní a certifikovaný pro kontakt s potravinami.
 • Keramika: Kvalitní keramické nádobí může být také dobrou volbou. Ujistěte se však, že je bez škodlivých látek a vhodné pro ohřev v mikrovlnné troubě, pokud plánujete ohřívat jídla.
 • Vyhýbejte se hliníkovým a nekvalitním plastovým nádobám: Některé levné plastové nádoby mohou obsahovat látky, které mohou být zdraví škodlivé a tudíž nebezpečné pro vaše děti. Hliníkové nádoby by neměly být používány, protože hliník může reagovat s kyselými potravinami a způsobovat nežádoucí transfery do jídla.

Snadná čistitelnost

Volte nádobí, které je snadno čistitelné, ideálně i v myčce na nádobí.

detsky-kovovy-pribor

Hermetické uzávěry

Pokud nádobí obsahuje uzávěry, zkontrolujte, zda jsou hermetické a zabraňují úniku tekutin.

Velikost a tvar

Vyberte nádobí s vhodnou velikostí a tvarem pro uchování a podávání příkrmů dítěti.

158745-4_martons-silikonova-miska-squirrel-beige8

Vždy si přečtěte informace výrobce o bezpečnosti materiálů a použití nádobí v mikrovlnné troubě, myčce a podobně. Pamatujte, že bezpečnost a hygiena jsou při krmení dětí na prvním místě.

158922_martons-bambusovy-talir-s-prisavkou-a-lzickou-pro-miminka-medvidek-22-17-cm-bezova5